Britanski Lloyd’s ulazi na hrvatsko tržište osiguranja

Bez autora
Aug 13 2013

Britanski “Lloyd’s”, ugledni svjetski osiguravatelj s tradicijom dugom 325 godina i još 12 drugih europskih osiguravatelja najavili su dolazak u Hrvatsku. Tako je naše malo tržište postalo vrlo živo, a kako stvari stoje, bit će još i dinamičnije. Sigurno će se nastaviti priljev novih “igrača”, a kakva će konkurencija biti i koliko će koristi od toga imati građani i poduzetnici, znat će se kad prorade i ponude prve police. Od 1. srpnja hrvatsko je financijsko tržište otvoreno svim tvrtkama s područja EU-a, pa primjerice osiguravatelji na njega mogu slobodno ući, uz prethodnu najavu Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (Hanfa). Isto pravilo vrijedi i za domaće osiguravatelje koji bi na tržište Unije.

Britanski Lloyd’s ulazi na hrvatsko tržište osiguranjaBritanski “Lloyd’s”, ugledni svjetski osiguravatelj s tradicijom dugom 325 godina i još 12 drugih europskih osiguravatelja najavili su dolazak u Hrvatsku.

Tako je naše malo tržište postalo vrlo živo, a kako stvari stoje, bit će još i dinamičnije. Sigurno će se nastaviti priljev novih “igrača”, a kakva će konkurencija biti i koliko će koristi od toga imati građani i poduzetnici, znat će se kad prorade i ponude prve police.

Od 1. srpnja hrvatsko je financijsko tržište otvoreno svim tvrtkama s područja EU-a, pa primjerice osiguravatelji na njega mogu slobodno ući, uz prethodnu najavu Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (Hanfa). Isto pravilo vrijedi i za domaće osiguravatelje koji bi na tržište Unije.

Tako je prije dva tjedna sedam osiguravatelja bilo na Hanfinoj listi najava, a otada im se do početka ovog tjedna broj popeo na 13, što znači da je u Hrvatskoj broj osiguravatelja od srpnja skočio za 46 posto, s 28 na njih 41. Dolazak u Hrvatsku u kojoj će njegovi agenti slobodno raditi, najavio je “Lloyd’s“ na svojim internetskim stranicama u ponedjeljak. Taj svjetski osiguravatelj ponosi se tradicijom te brzinom i pouzdanošću isplata osiguranja, pa se na njihovu webu mogu pronaći podaci da su u roku od 48 sati od razornog tsunamija koji je prije dvije godine pogodio Japan isporučili 6,6 milijardi jena za reosiguranje.

“Lloyd’s” kani u Hrvatskoj nuditi sve vrste osiguranja osim životnog, osiguranje od nezgoda, zdravstveno osiguranje, osiguranje vozila...

Zasad je tako široku paletu usluga najavio nizozemski “Allianz Risk Transfer” i njemački “Mannheimer Versicherung”, dok se ostali namjeravaju baviti ostalim osiguranjima od odgovornosti, osiguranjem kredita, jamstava... Novi osiguravatelji dolaze iz Irske, Velike Britanije, Nizozemske, Slovenije, Austrije, Lihtenštajna i Njemačke, a njihov će se broj i te kako povećati, a samim tim i konkurencija, ako je suditi po slovenskim iskustvima na čije je tržište stiglo 582 osiguravatelja sa sjedištem izvan Slovenije.

No, slovenski domaći osiguravatelji zadržali su najveći udio na tržištu, a otvorenost tržišta nije dovela do pada premija kako se očekivalo, već je na taj pad više utjecala financijska kriza i veća konkurencija između domaćih osiguravatelja, bili su nam rekli ovih dana u “Croatia osiguranju”, najvećem hrvatskom osigurateljskom društvu, te dometnuli da se oni se ionako svih ovih proteklih godina bore sa stranom konkurencijom.

Bilo kako bilo, čini se da nisu neosnovana očekivanja nekih domaćih analitičara koji smatraju da bi kod nas cijene polica osiguranja od autoodgovornosti mogle pasti, neki procjenjuju da bi trebale pojeftiniti 25 posto, drugi da bi taj pad morao biti 50 posto.

Uz to će konkurencija, uvjereni su, donijeti i niz novih proizvoda, a građani i poduzetnici će, ne budu li zadovoljni cijenama polica u Hrvatskoj, moći ugovarati svoja osiguranja i u drugim zemljama EU-a. A kad je o cijenama riječ, prosječno je polica autoosiguranja, u prvoj godini članstva u EU-u, u Sloveniji bila 220 eura, a lani - 174 eura.

U Hrvatskoj je istovremeno u 2005. prosječna je polica koštala 174 eura, danas košta 200 eura. Oni koji kažu da je cijena police kod nas primjerena, dodaju da bi mogla biti i veća zbog učestalih šteta te da građani ne moraju zadovoljno trljati ruke jer će strani osiguravatelji nuditi individualne police kojima se cijena zaračunava po nizu parametara pa i broju prijeđenih kilometara, iskustvu vozača, snazi automobila... te ističu i argument da su ulaskom u EU do 10 puta povećane i svote osiguranja.

Do 1. srpnja, primjerice, svote osiguranja za osobna vozila bile su 3,5 milijuna kuna za štete na osobama, a sada iznose 5,6 milijuna eura, dok su s 1,5 milijuna kuna na 1,12 milijuna eura povećane svote osiguranja za štete na stvarima. Sve to nikako ne bi trebalo donijeti jeftinije police... 

Od Irske do Lihtenštajna

Dolazak u Hrvatsku najavili su i irski “Lifeguard”, “Canterbury” i “Pine Indemnity”, a planiraju nuditi ostala osiguranja od odgovornosti, belgijski “Ducroire” koji će nuditi osiguranje kredita i jamstava, “International Transport Intermediaries Club” iz Londona, specijaliziran je za prijevoznička osiguranja, slovenska “SID - Prva kreditna zavarovalnica” planira u Hrvatskoj nuditi osiguranja, a neživotna ili osiguranja kredita nudit će austrijska “Prisma”, “D.A.S. Rechtsschutz” i “OeKB” te “Schweizeriche National-Versicherungs-Gesellscharf” iz Lihtenštajna.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik